K&Mva Jämäkän Seppä

 
K&Mva Leevi


K&Mva Arialin Peli

FI KVA Ojavaaran Jymy. om. Timo Piipponen oik.


FIN K&MVA Täysiajan Jippu om. Sari Ikonen
ja Jussi Harinen Joensuu


KOIRAT

POHJOIS-KARJALAN HAUKKUKUNINKAAT:
v.1959 Pete om. H Rautava Ilomantsi
v.1960 Usvan Kirre om. A Härkönen Rääkkylä
v.1961 Usvan Kirre om. A Härkönen Rääkkylä
v.1963 Musti om. R Kotro Joensuu
v.1965 Usvan Kille om. U. Lievonen Rääkkylä
v.1994 Viitasalon Ruska om. Y. Eronen Lieksa

POHJOIS-KARJALAN HAUKKUKUNINGATTARET:
v.1985 Jaana om. J Solonen Kontiolahti
v.1994 Viitasalon Ruska om. Y Eronen Lieksa

KAIKKIEN ROTUJEN YSTÄVYYSOTTELUN VOITTAJA:
v.1988 Suopellon Ressu om. R Ikonen Ilomantsi

 

Vuosimaljakilpailun säännöt
Kunniapalkinnon säännöt
Kaukonpytty
Karhunhaukkutaipumuskokeet

 

Yhdistyksen kunniapalkinnon  luovutus 2016
GPS-koiratutkan voitti Timo Piipponen, Ilomantsi.

 

YHDISTYKSEN VUOSIMALJAKILPAILUN VOITTAJAT:

UROKSET:
1993 Karhunkaira Pili
om.Vesa Mononen/ Arto Riikonen Ilomantsi
1994 Erätarun Max
om.Veijo Immonen Pyhäselkä
1995 Karhunkaira Pili
om.Vesa Mononen/ Arto Riikonen Ilomantsi
1996 Karhunkaira Pili
om. Arto Riikonen Ilomantsi
1997 ei haettu
1998 Mustaperän Iiro
om. Hannu Ikonen Lieksa
1999 Molssin Pete
om. Pasi Sahioja Eno
2000 Molssin Pete om.
Pasi Sahioja Eno
2001 Hiislammen Peku
om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
2002 Lammin Sami
om. Petteri Peltoniemi Tuupovaara
2003 Hiislammen Peku
om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
2004 Harjuntakasen Joppe
om. Hannu Ikonen Lieksa
2005 Molssin Repe
om. Akseli Saikkonen Tohmajärvi
2006 Ahorannan Remu
om. Jani Piiroinen Kontiolahti
2007 Ahorannan Pate
om. Timo Lappalainen Kontiolahti
2008 Nici
om.Tero Hyykky Juuka
2009 Molssin Vertti
om. Risto Ikonen ja Alvari Kelahaara Ilomantsi
2010 Kuorikan Jymy
om. Jukka Behm Liperi
2011 Leevi
om. Mikko Nieminen Lieksa
2012 Mökö
om. Arto Heikura Lieksa
2013 Leevi
om. Mikko Nieminen
2014 Ojavaaran Jymy
om. Timo Piipponen
2015 Ahoran Jyly
om. Erkki Vatanen

NARTUT:
1993 Koitikajan Oona om.
Risto Ikonen/ Mauri Piitulainen Varkaus
1994 Viitasalon Ruska
om.Yrjö Eronen Lieksa
1995 Sei-Liin Manta
om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
1996 Pantse
om. Risto Ikonen Ilomantsi
1997 Koitikajan Oona
om. Risto Ikonen/ Mauri Piitulainen Varkaus
1998 Kirnukallion Muusa
om. Risto Ikonen Ilomantsi
1999 Kirnukallion Muusa
om. Risto Ikonen Ilomantsi
2000 Huhtian Lola
om. Jukka Karttunen Polvijärvi
2001 Huhtian Lola
om. Jukka Karttunen Polvijärvi
2002 Molssin Huli
om. Risto Ikonen Ilomantsi
2003 Molssin Huli
om. Risto Ikonen Ilomantsi
2004 Kitinkallion Muusa
om. Jouni Hoffman/ Kai Sihvonen Kiihtelysvaara
2005 Ahorannan Viivi
om. Heimo Muttonen Kitee
2006 Rakka-Ahon Hippu
om. Jussi Harinen Kontiolahti
2007 Ahorannan Ira
om. Erkki Vatanen Joensuu
2008 Ahorannan Petu
om. Pentti Suvanto Polvijärvi
2009 Ginga
om. Yrjö ja Hanna Ikonen Kontiolahti
2010 Ahorannan Petu
om. Pentti Suvanto Polvijärvi
2011 Malla
om. Hille Romppanen Nurmes
2012 Raitapaidan Kitta
om. Seppo Puustinen Joensuu
2013 Raitapaiden Kitta
om. Seppo Puustinen
2014 Raitapaidan Kitta
om. Seppo Puustinen
2015 Täysiajan Jippu
om. Jussi Harinen

YHDISTYKSEN MESTARIT (1988-2014):

1988 Möntti  om. Kauko Pohjamo Joensuu
1989 Sei-liin Manta, om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
1990 Sei-liin Manta, om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
1991 Jursi, om. Urpo Varis Kiihtelysvaara
1992 Erätarun Maks, om. Veijo Immonen Pyhäselkä
1993 Jursi, om. Urpo Varis Kiihtelysvaara
1994 Jursi, om. Urpo Varis Kiihtelysvaara
1995 Sei-liin Manta, om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
1996 Karhunkaira Pili, om Arto Riikonen Ilomantsi
1997 Sivarin Mikki, om. Markku Truhponen Lieksa
1998 Mustaperän Iiro, om. Hannu Ikonen Lieksa
1999 Molssin Napo, om. Olavi Pulkkinen Kuhmo
2000 Tepsu om. Risto Ikonen Ilomantsi
2001 Hiislammen Peku, om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
2002 Lammin Sami, om. Petteri Peltoniemi Tuupovaara
2003 Rinteelän Masi, Kyösti Turpeinen Tuupovaara
2004 Molssin Repe, om. Akseli Saikkonen Tohmajärvi
2005 Molssin Repe, om. Akseli Saikkonen Tohmajärvi
2006 Korpisoturin Halla, om. Juha Leppänen Imatra
2007 Ahorannan Pate, om. Timo Lappalainen Kontiolahti
2008 Ahorannan Petu, om. Pentti Suvanto Polvijärvi
2009 Jämäkän Tykki, om. Esko Kortelainen Juuka
2010 Ahorannan Petu, om. Pentti Suvanto Polvijärvi
2011 Ahorannan Viivi, om. Heimo Muttonen Kitee
2012 Mökö, om. Arto Heikura Lieksa
2013 Arialin Peli om. Petri Vornanen Joensuu
2014 Ojavaaran Jymy om. Timo Piipponen Ilomantsi 
2015 Ahorannan Jyly om. Erkki Vatanen Joensuu

3 K&MVA narttua suoraan alenevassa polvessa. Vas. Täysiajan Jippu,
Rinkisen Ritu ja Rakka-Ahon Hippu



    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
  

 

 

 

 

 

 


 

Kaakon Nettipalvelu